"Пані і Коні" - обрядове різдвяне печиво.

9 січня 2017 - Stanley

 

Світле свято Різдва Христового- одне з найголовніших свят обрядового циклу народного календаря. Свято, улюблене, свято сімейне. В цей час варять кутю, носять вечерю, колядують..... Та є ще одна традиція, що майже забута, а даремно! Адже ця традиція - випікання обрядового різдвяного печива- була поширена не лише в Україні, а й у всій Європі. Найкраще це збереглось на Харківщині і на Полтавщині, зокрема у Вільшанах і в Опішні. Випікають ці пряники у вигляді коня та жіночої фігурки ( на Полтавщині також у вигляді півня). Називають у нас "Пані" та "Коні", на Полтавщині "барині", "панянки","сідачки","вершники","коні".

Вирізали їх спеціальними формами з жерсті, випікали на жаровнях великого розміру, оскільки ці пряники могли бути доволі великими. Про це свідчать не лише спогади старожилів, але й розміри форм, якими вирізали фігурку.  Як пише у своєму блозі етнограф Олена Щербань - в Опішні їх фарбують у червоне, як символ крові, різдва. У на с же, червоним лише розмальовують, лишаючи фон білим.

Такі різдвяні пряники дарували дітям хрещені батьки «на вечерю». Хлопчикам перепадав пряник-вершник, дівчаткам – пряник-«баришня». Окрім них на гостинець давали яблука, горіхи та «чубаті канхвети».

Різдвяні «панянки» пекли виключно перед Святвечором. Їх дарували хрещені батьки «вечірникам». Для дівчат готували «панянки» у вигляді баринь, півників, для хлопців – у вигляді коней, вершників на конях. Діти деякий час бавилися «панянками», а потім з’їдали їх. Олена Щербань пише, також про те, що подекуди ці різдвяні дарунки могли зберігатися доволі тривалий час, але їх навіть у засохлому вигляді не дозволялося викидати: їх або з’їдали самі, або віддавали худобі, птиці.Традиційний набір для «вечірників» складався з пари «панянок» (їх дарували не менше двох), горіхів, , та «копійчини», якщо вона була у хрещеного.

.... Напередодні Різдва, коли вариться кутя і узвар, тушкуються голубці і булькотить святковий борщик, доречно разом із малечею спекти різдвяних запашних пряників, разом прикрасити їх, і в смачнющому, домашньому ароматі відсвяткувати Святвечір.Рецепт такий - 200г масла розтерти з 200г цукру, додати три яйця, збити, додати чайну ложку соди ( чи амонію), чайну ложку соку лимона, дрібку ванілі, столову ложку меду. Підсипаючи борошно вимісити тісто, щоб воно вийшло м'яким. Розкачати на столі, формою вирізати фігуру, по сирому розмалювати ( соком буряка чи моркви). Випікати в печі чи в духовці. Смачного!

 

Подібні матеріали:

ІсторіяНародний календар. Зимовий обрядовий цикл.

Коментарі (0)

Коментарі відсутні. Ваш буде першим!

← Назад

Яндекс.Метрика