Народний календар. Літній обрядовий цикл

6 липня 2014 - Stanley

 Як і весняний, літній обрядовий цикл не мав чітко  окреслених меж, та був тісно пов’язаний з хліборобською працею. Його початок визначався останніми днями травня. Першим святом циклу був день Іоана Богослова, або як казали в народі, Івана- Пшеничника  (21 травня)- рубіж сівби ярих зернових. Казали, навіть, «хто не посіяв до Івана Богослова, не вартий доброго слова.За іншими ж прикметами, початок літа пов’язували з тим, як зазеленіли дуби. Якщо до Теодора (Федора) – 29 травня-  дуби добре вбралися в листя, то і урожай буде добрий.

               

 Основою літнього циклу був культ рослин, культ Сонця, культ померлих, магія та заклинання на майбутній врожай. Він включає : Зелені свята (Трійцю), Івана Купала ( Різдво Іоана Хрестителя), Петрів день ( Петра і павла), Маковія (Маккавея), Іллі, Пантелеймона та призабуті язичницькі свята Лади, Ярила та ін. Найважливішим в літньому циклі є святоТрійці, чи зелена неділя, що не має фіксованої дати та припадає через сім тижнів після великодня. А найяскравішим, безперечно Івана Купала, що поєднало в собі язичницькі і християнські традиції. З цим днем пов’язано багато яскравих народних обрядів, проходять народні гуляння, відбуваються гадання, веселі ігрища зі стрибками через вогнище. Дівчата пускають вінки по річках. Хлопці шукають цвіт папороті. Церква засуджує ці звичаї, але заборонити не в силах. Традиційно, в язичницькі часи Івана Купала відзначали 22 червня в день літнього сонцестояння, та з приходом християнства церква спробувала заборонити це свято, але домоглась лише того, що його «сумістили» з Різдвом Іоана Хрестиеля – 7 липня.

 

 

                А закінчується літній цикл днем Пророка Іллі- 2 серпня. «Святий Ілля- літо кінчає» - після цього дня вже заборонялось купатися у відкритих водойма. Хоча цей день був, скоріше, присвят ком, все ж старались не працювати, щоб не накликати біди, адже Пророк Ілля відав громами і блискавками і замінив у процесі християнізації Перуна. Та в «громових святах» майже не лишилося прадавнього язичницького духу. І лише в Зелених святах та купальському торжестві збережено ядро прадавнього обрядового циклу.

 

Подібні матеріали:

ІсторіяНародний календар. Весняний обрядовий цикл

ІсторіяНародний календар. Зимовий обрядовий цикл.

Коментарі (0)

Коментарі відсутні. Ваш буде першим!

← Назад

Яндекс.Метрика